13.1.08

Tasa sõuad, kaugele jõuad


Seekordse vanasõna "point" näib seisvat tõdemuses, et kvaliteetset tulemust ei ole ühelgi elualal võimalik saavutada kiirustades, võimalikult nobedat valmissaamist prioriteediks seades. Nii nagu õunal puu otsas, nõnda kulub ka inimese loomeviljade küpsemiseks kindel aeg. Ja ennatlikult nopitud toorest vissist ei ole õiget rõõmu kellelgi, pigem lõpeb selle söömine korraliku kõhuvaluga. Tõsi küll, mõni šedööver võib valmida ka suhteliselt kiiresti, kui autorit külastab loomemuusa ehk inspiratsioon, või on ta lihtsalt tegevusest täiel määral innustunud. Olgu, loometööd harrastab suhteliselt väike osa kodanikest. Ent tavaeluski päädib liigne rutt ja kärsitus sageli kurbade tagajärgedega, nagu näiteks peresuhete murenemine, eksitavad apsud meilides või aruandluses, oluliste asjade mahaunustamine ja tänaval trammi alla jäämine.

Sama kehtib ka "vaimuviljade" ehk elu oluliste küsimuste lahtimõtestamise kohta. Enamasti piirdutakse siingi pealiskaudsete ja käepäraste kiirjäreldustega, vaevumata asjade tuumani tungima. Nii on enamiku meie kaaskodanike maailmapilt paraku ühekülgselt materialistlik (elu vaimse poole suhtes ükskõikne, väliseid väärtuseid ihalev) või fatalistlik (minust ei sõltu midagi, saatus, horoskoop või jumal määrab kõik), takistades eneseteostuse, õnne ja sisemise rahu saavutamist.

Tõsi, nagu igal vorstil on kaks otsa ja igal mündil kaks külge, nii võib ka siinkäsitletavale tõdemusele hõlpsasti vastuväiteid leida. Vanarahvaski leiab teisal: Kes tööd taga ei aja, seda ajab töö taga. Ülemäärane pikaldasus ja juba valmis asja korduv "ülelihvimine" pole ilmselgelt targim teguviis. Teatud tööd ja ametid eeldavadki lihtsate baasoperatsioonide võimalikult kärmet sooritamist, nende puhul meie vanasõna järgides küll kaugele ei jõua. Samuti ei saa antud vanasõna taha varjuda laiskvorstid, kes tarvilike töödega lihtsalt venitavad, ise samas lustlikult aega veetes.

Muid toredamaid sõnastusi sama tõe edastamiseks:
 • Aegamööda asjad käivad.
 • Anna aega atra seada.
 • Aega läheb, aga asja saab.
 • Mis kaua tuleb, tuleb kauniste.
 • Pikem keeb, parem saab.
 • Pirr-parr tehtud, lirr-larr lõhutud.
 • Kel rutt, sel nutt.
 • Tigu lähäb küll tasa, aga vaata, kui rasvane ta ise on.
 • Kiirust on tarvis kirpude püüdämiseks.
 • Liiga kiire sõit aeab vankri kraavi.
 • Usin läheb hukka, kärme läheb kärna, hiljuke elab edasi.
 • Ära väsib äkiline, vastu peab pikaline.
 • Pea tehtud pilla-palla, kaua tehtud kaunikene.
Kahjuks näikse kiirustamine moodsas ühiskonnas siiski üha enam maad võtvat. Nii näitas hiljutine ülemaailmne longituuduuring, et maailma suurlinnades liiklevate jalakäijate käimistempo on tosina aastaga kasvanud keskmiselt 10%, Kagu-Aasia "tiigerriikides" aga kuni 30%. Sama trendi peegeldab ka kiirtoitlustusasutuste jõuline pealetung.

Õigupoolest avaldub kiirustamise nurinähtus ilmekalt juba koolis, mil ohtrad koduülesanded kiiruga ja lohakalt valmis visatakse, nagu pahatihti ka tunnitööd. Klassist kibeletakse pagema juba kümme minutit enne koolikella kõlamist, rääkimata tormijooksudest sööklasse, puhvetisse või garderoobi jne. Üks moodsat õpilast kõige paremini iseloomustav märksõna tundubki olevat kärsitus.

Täiskasvanute maailmas on üldise tormlemise üheks kõige kurvemaks väljundiks maanteedel vohav kiiruseületamine koos sellest tingitud rohkete masendavate liikluskatastroofidega.

Nojah, elutempo kiireneb, aga ju see siis peabki nii olema? Või mitte? Selle loo kommentaarides olekski vahva keskenduda "moodsa kiirustamise" põhjustele ja üksikisiku võimalustele sellelt "oravarattalt" mahaastumiseks .

8 kommentaari:

webxan ütles ...

Mulle tundub, et siinkohal tasub mõelda valgetele varestele, kes parvest lihtsalt "välja heidetekase". Kui kogu ilm läheb tempos y=23y+c, siis muudavad teist sammu astujad oma elu lihtsalt keeruliseks.

Fatalism või mitte, aga seni pole küll iial head nahka tulnud suurest tõdemusest, et asjad on nii nagu need on, kui neid asju tõepoolest ise muuta ei saa.

kass27 ütles ...

Pakun valemile mõnusamat kuju: c=y-23y :D

kass27 ütles ...

Aga tollelt oravarattalt mahastumine toimub alles kontlaagrisse kolimisel.

kass27 ütles ...

Moodsa kiirustamise põhjustest võiks ju ka natuke heietada. Olen veendunud, et selleks on info kättesaadavus. Mobiilid ja internet annavad võimaluse kiireid kokkeleppeid sõlmida ning kiired autod viivad kiiresti kohale. Aga inimene kõigi oma tegemiste juures paraku väsib, tujutseb, märatseb ...

propsis ütles ...

Tänan häid kommenteerijaid KIIRETE vastuste eest. ;)

Minu enda kiirustamine blogikande heiskamisel viis aga selleni, et algul jäi loost välja vanasõna kriitika. Nüüd on seegi lisatud! :)

propsis ütles ...

Igatahes on tegu kentsaka paradoksiga. Kõik need moodsad tehnikasaavutused võiksid ju idee poolest inimese vaeva vähendada, nii et tal jääks rohkem vaba aega elu nautimiseks ja ilmaasjade vaagimiseks. Samas reaalselt on moodne "progress" pannud inimese veelgi enam kiirustama ja stressama.

Oravarattalt mahaastumise asjus kipub kass27-l paraku õigus olema... Ning webxani idee valgeks vareseks hakkamisest ei tundu ka kuigi ahvatlev. Tõsi, asjal oleks jumet priske pangaarve omamise korral, aga muidu on "elule jalgu jäämine" meie ühiskonnas küll nigelavõitu väljavaade.

webxan ütles ...

Ja mis siis minu valgel vareselgi viga oli? Selge on ju see, et kui ümber sinu kõik siblivad ja kiirustavad, igaüks midagi tahab ja nõuab ja soovib ja loodab, siis ei ole mõistlik omaenda mullis muneda. Noh, muidugi ju VÕIB seda teha. Kuid tulemus ongi see, et sellesse mulli siis jäädki. Tulevikus ei arvestata enam sinuga ning jäädki kõrvale toimuvast elust.

Propsisele võiks siinkohal meelde tuletada, et isegi kui inimesel peaks olema üheksa elu nagu kassil, mistõttu teda ka surematuks Kaštšeiks võiks ümber ristida, pole sellel ju konkreetses elus olevale isikule järgmiste elude mõttes vähimatki kasu. Üliüksikud supersopsatused mõningate inimeste meenutustest, mis justkui viitaksid ta eelmisele elule, on ju totaalselt kaootilised ega oma konkreetsetele persoonidele muud mõju kui et tekitavad tülikaid probleeme.

propsis ütles ...

Omaenese mullis ei ole jah eriti otstarbekas istuda. Aga ka kellegi teise mullis mitte. Kavalam on sootuks mullivaba olla! ;)

Eelmiste elude ja reinkarnatsiooni teemal kavatsen kohe kindlasti varem või hiljem Mõttesahvris loo püsti panna. Eelsopsatusena: spontaanselt mäletab eelmisi elusid tõesti väike hulk inimesi, kusjuures väikelaste hulgas esineb neid välgatusi sagedamini. Spontaanne meenumine on tõesti tülikas oma kontrollimatu loomuse tõttu - mälupildid võivad saabuda ebasobival hetkel, hirmutades isikut ennast ning mõjudes häirivalt ka tema lähikondsetele. Samas on enamikul inimestel (hüpnoosile allujatel) võimalik eelmistesse eludesse rännata hüpnoterapeudi või sensitiivi kaasabil. Sellisel eelmiste elude TEADLIKUL meenutamisel on tihti ilmnenud terapeutiline mõju - vabanetakse mõnest seni seletamatuna tundunud foobiast või tervisehädast, leitakse uued elusihid jne. Uudishimu on muidugi ka arvestatav asjaolu siinkohal. ;)